همایش ژنتیک و آینده کودک

همه ما کم و بیش با موضوع ژنتیک و تاثیر آن بر ویژگیهای فیزیولوژیکی و تفاوتهای ظاهری و رفتاری انسانها آشنائیم ،این یک واقعیت علمی است که همه دانشمندان علم ژنتیک نیز بر آن اتفاق نظر دارندامروزه و به مدد تکنولوژی های پیشرفته جدید و به صورت کاملا دقیق می توان تاثیر ژن های مختلف را بر روی خصوصیات یاد شده پیش بینی و تحلیل نمود که امری بسیار مهم و حائز اهمیت است ،بخصوص در حوزه علوم انسان شناسی ، رفتاری و ورزشی ،که می توان خصوصیات مثبت و استعدادهای نهفته انسان را پیش بینی و با فراهم آوردن بستر مناسب برای رشد آن ها به تحقق استعدادهای بشر کمک شایانی کرده و بدین سان آینده ای روشن را برای آنها رقم زد. شناخت استعدادهای رمز گذاری شده در پیچ و خم ژنهای انسان به ما کمک می کند تا بتوانیم از اتلاف سرمایه های مادی و معنوی و هدر رفت آنها بکاهیم، ما قادریم نیروهای انسانی را در رشته هایی تربیت کنیم که واقعا مستعد آن باشند، به تخصص خود عشق ورزیده و به پیشرفتهای قابل توجهی دست پیدا کنند و از آن مهمتر در نهایت جامعه ای را بسازیم که در آن انسان های شادتری داشته باشیم . 
 "ژنتیک و آینده کودک'' عنوان همایشی است با همین موضوع که با ابتکار شرکت
"شکوفا ژن برنا" با برند تجاری "پروفسورDNA " از شرکت های  فعال در حوزه ژنتیک و یکی از واحدهای مرکز رشد و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد، در سالن همایش های دانشکده علوم برگزار و با استقبال بی نظیر مخاطبان نیز مواجه گردید. در این همایش  جمعی از برجسته ترین اساتید حوزه پزشکی، ژنتیک، علوم اعصاب، تربیت بدنی و روانشناسی حضور داشتند و به صورت تخصصی در حوزه های خود و البته با زبانی شیوا و تا حد امکان قابل درک برای عموم به توضیح مطالب خود برای حاضرین در همایش پرداختند. 
در همایش مذکور ، جمعی از والدین مشتاق به مباحث علمی به همراه فرزندانشان از "مهد کودک درخشش" و نیز تعدادی از علاقه مندان به حوزه ژنتیک و تحقیقات مرتبط بودند که از مراکز علمی و تخصصی مختلف در همایش حضور داشتند .
 همایش با خیر مقدم سرکار خانم حکاک مدیر مهد کودک درخشش آغاز شد.ایشان شناخت استعدادهای ذاتی و پنهان در فطرت کودکان و زمینه سازی پرورش و شکوفایی آن را از بزرگترین وظایف والدین و مسئولان نهادهای مربوط دانستند و با ذکر مثال هایی از استعدادهای برجسته سال های گذشته حوزه کاری خود و موفقیتهای فوق العاده ای که با شکوفایی استعدادهای آنها کسب شده است ، برای محققان شرکت مذکور ،پروژه علمی مطرح و حامیان آن آرزوی موفقیت و پیروزی داشتند .

پروفسور علی مقیمی عضو هیئت علمی گروه زیست شناسی دانشگاه فردوسی، به عنوان اولین سخنران همایش ضمن بیان تاریخچه ای کوتاه از نحوه تشکیل و اهداف مرکز رشد فناوری دانشگاه فردوسی و  شرایطی که در آن '' شرکت شکوفا ژن برنا"   پا به این عرصه گذاشت،پرداخت. 
 
ایشان در ادامه ضمن اشاره به تاریخچه ای از فرآیند تکامل و با استناد به یافته های علمی حوزه علوم ژنتیک ، به برخی از تفاوت ها و شباهت های ژنتیکی میان موجودات مختلف پرداخت که جذاب ترین آنها در حوزه ژنتیک انسانی، شباهت حدود ۹/۹۹ درصدی همه انسانها با هم و تفاوت۱ /۰ درصدی آنها است که باعث تمایزات فراوانی شده که همه ما امروزه شاهد آن هستیم.پروفسور علی مقیمی در پایان سخنرانی خود فراهم شدن عوامل مساعد محیطی  برای شکوفا شدن استعدادهای نهان در ژن های انسان را بسیار حائز اهمیت دانستند. 
در ادامه سرکار خانم پروفسور مریم مقدم متین عضو هیئت علمی گروه زیست شناسی دانشگاه فردوسی،با اشاره به پیشرفت های فراوان و شگرف در تعیین و شناسایی توالی دقیق ژنها، به تاثیر مستقیم آن ها بر روی استعدادهای مختلف انسان بخصوص ویژگی های فیزیولوژیکی آن پرداخت. ایشان در ادامه افزودند، علم ژنتیک امروزه از همین طریق ((تعیین توالی ژنتیکی)) به پیش بینی دقیق ویژگی های خاص افراد می پردازد و عملکرد پروفسور
DNA را هم در همین راستا و در تشخیص ویژگی های دقیق فیزیولوژی ورزشی، تغذیه و ابعاد شخصیتی افراد، بالاخص کودکان حایز اهمیت دانست. 
متفاوت ترین بخش همایش را می
 توان سخنرانی دکتر سربلند، مدیر دبیرستان تیز هوشان هاشمی نژاد ١ دانست. ایشان دارای دکتری عربی و ظاهرا غیر مرتبط ترین متخصص این همایش بود. ایشان در ابتدای سخنان خود نیز با اشاره به همین مطلب، اهمیت حضور خود را در کسب افتخارات فوق العاده درخشان دانش آموزان دبیرستان تحت مدیریت خود دانست و با اشاره به بخشی از آنها، آزمایش های تشخیص استعدادهای ژنتیکی را در شناسایی استعدادهای بالاقوه افراد بسیار قابل اهمیت برشمرد . ایشان پیش  بینی ویژگیهای وراثتی فرزندان از خانواده و نسلهای ماقبل را پدیده ای جدید ندانسته و برای ذکر سابقه تاریخی این پدیده با اشاره به علم انساب در تاریخ اسلام، آن را در ردیف علم ژنتیک در زمان حال دانست و از خلیفه اول و جناب عقیل ابن ابیطالب برادر بزرگوار امام علی (ع) به عنوان پیشگامان علم انساب یاد کرد.
اما چهره نام آشنا و شخصیت برجسته علمی یعنی  پروفسور جواد صالحی فدردی عضو هیئت علمی گروه علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه فردوسی از دیگر سخنرانان همایش بودند. ایشان در سخنان خود با اشاره به اهمیت بسیار زیاد آزمایش های ژنتیک در سنین پایین و تشخیص زود هنگام زمینه های ژنتیکی آنها ، بسیاری از اختلالات روانی را قابل پیش بینی دانسته که  می توان به کمک مشاوره و درمان به موقع کنترل و از بروز بسیاری از بیماری های روانی و طبعات بعدی آن پیشگیری کرد.

وی در پایان با اشاره به اینکه هر فرد بر اثر آموزشهای سخت، ممکن است قابلیت های خاصی پیدا کند ولی قطعا پیامد چنین جامعه و انسانی ،جامعه و انسان شاد و خوش آتیه برای اجتماع نخواهد بود. 
سرکار خانم دکتر مهتاب معظمی عضو برجسته هیئت علمی گروه علوم ورزشی دانشگاه فردوسی نیز در سخنان خود ضمن جمع بندی ضمنی سخنرانی های اساتید قبل و با اشاره به اینکه حوزه مشترک مورد علاقه بسیاری از آزمایش های تشخیص استعداد "حوزه ورزش" بوده است، این حوزه را برای والدین جذاب و پر استقبال دانستو در ادامه با بیان این نکته که پتانسیل های ژنتیکی افراد و احتمال آسیب دیدگی فیزیکی آن ها از سن ٢٣ هفتگی جنین قابل ارزیابی است، به اهمیت تشخیص آزمایش های ژنتیکی پرداخته و آنها را فوق العاده حائز اهمیت ذکر کرد. 
در انتهای همایش نیز جناب آقای امیرحسین ودادیان مدیر عامل شرکت
"شکوفا ژن برنا" نیز ضمن تقدیر و تشکر از کلیه دست اندر کاران برپایی همایش، بخصوص تشکر ویژه از زحمات و مشاوره های جناب آقای دکتر حسن زاده ،آقای دکتر اسحاق پارسا و جناب آقای مهندس علی کاشانی و تقدیر از میهمانان، اساتید مدعو و سخنرانان همایش برای آنها آرزوی موفقیت نموده و پایان همایش "ژنتیک و آینده کودک" را با شعار"DNA شما + پروفسورهای ما = کشف استعدادهای شما " اعلام نمودند.

 بالا